סה"כ צפיות בדף

יום שבת, 17 ביולי 2010

טורקיה מפעילה מלטים ישראליים מדגם 'איתן' Heron, בקרבות של הצבא הסורי נגד הכורדים, ובמרדפים אחריהם בעיראק ובלבנון
מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה
יום שבת, ו אב תש"ע, 17 ביולי 2010

הטורקים מפעילים את ה'איתן' במבצעים של הצבא הסורי
חיל האוויר הטורקי, לפי הוראה אישית של ראש הממשלה טאייפ ארדואן, משתף בשבועות האחרונים מלטים מתוצרת ישראל מדגם 'איתן' Heron, בקרבות של הצבא הסורי נגד הכורדים בצפון סוריה, ובמרדפים סוריים אחריהם לאורך גבולות סוריה-עיראק, וסוריה-לבנון.
המקורות שלנו מוסרים, כי הפעלת המלטים מתוצרת ישראל במרחבים האוויריים הסוריים והלבנוניים, היא בניגוד להסכמים שאנקרה חתמה עם ישראל, לפיהם אסור לטורקים להפעיל טכנולוגיות אלה, ורבות אחרות הנמצאות במערכות נשק ישראליות מתקדמות שסופקו לטורקים, ביחד עם מדינות או צבאות אויבים לישראל.
מקורות מודיעין ישראליים אמרו, כי הפעלת המלטים מדגם 'איתן' בסוריה, ובלבנון, עוזרות לצבא הסורי ולחיזבאללה לקבל ניסיון של פעולה בתנאי קרב אמיתיים עם מלטים ישראליים, להכיר את תכונותיהם, את המידע שהם יכולים לספק, וגם את הפגמים המבצעיים- מודיעיניים שלהם.
זו פעם ראשונה שמדינה החברה בנאט''ו-טורקיה, מעמידה טכנולוגיות מערביות מתקדמות כאלה, לרשות מדינה כמו סוריה, לה יש ברית צבאית עם איראן, ולארגון הטרור חיזבאללה, שהוא חלק מהזרוע הצבאית המבצעית האיראנית במזרח התיכון.
עוד מדווחים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי ההערכה המודיעינית בישראל, היא כי לא מן הנמנע, כי בפעולות המשותפות של הצבא הסורי וחיזבאללה עם המלטים הטורקיים מתוצרת ישראל, משתתפים גם קציני מודיעין איראנים המוצבים בדמשק, ובביירות, במטרה ללמוד מקרוב כיצד הם פועלים.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים, כי התפתחות חמורה ומדאיגה זו, נידונה בימים האחרונים בין הדרגים הצבאיים והמודיעיניים האמריקנים והישראלים הגבוהים ביותר, כאשר ישראל מבקשת מארצות הברית להפעיל על אנקרה לחץ דרך מפקדת נאט''ו בבריסל להפסיק את הפעלת המלטים הישראליים בשיתוף עם סוריה ועם חיזבאללה.
גישושים ראשוניים שנעשו בימים האחרונים על ידי ראשי נאט''ו באנקרה, עדיין לא זכו לתשובה טורקית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי ב-3 השבועות האחרונים, מאז השבוע האחרון של חודש יוני, מתנהלים בצפון סוריה 3 מבצעים צבאיים סורים גדולים נגד הכורדים הסוריים, כאשר הכוחות הסוריים מודרכים על ידי משלחת צבאית טורקית גדולה הפועלת מבנייני המטכ''ל הסורי בדמשק:
1. קרבות בין כוחות קומנדו סוריים ובין כורדים, הנחשדים כאנשי ה-PKK, התחוללו לפי המידע המצוי בידי המקורות שלנו, לפחות ב-4 ערים סוריות בצפון-מזרח סוריה, קרוב מאוד למשולש הגבולות סוריה-טורקיה-עיראק. המדובר בעיר הכורדית הגדולה א-קמישלי A Qamishli. בעיר אל אסאקה Al Asakah, שהיא עיר בה מתגוררים בעיקר כורדים ואשורים. בעיר קאראטשוק Qaratshuk, ובעיר עין דיאוורA in Diwar . כוחות סוריים גדולים כיתרו בערים הללו, ובעשרות ישובים יותר קטנים הנמצאים סביבן, רבעים שלמים בהם קיים חשד למציאתם של גורמים לאומניים כורדיים מזוינים, פעולה שהביא לפריצת קרבות.
לא כל הכורדים המזוינים, הם חברי ה-PKK, אולם הסורים ניצלו מבצע זה כדי להיפטר גם מהם. מקורות מודיעין טורקיים אמרו ביום ו' 17.7, באנקרה, תוך ניסיון להצדיק את המבצע הזה, כי מתוך 6000 הלוחמים העומדים לרשות ה-PKK בצפון עיראק, ואשר תוקפים מטרות בטורקיה, 2000 הם ממוצא כורדי-סורי, או כאלה הנמצאים בצפון-מזרח סוריה, ומאפשרים ללוחמי ה-PKK להסתנן מעיראק לסוריה ולתקוף מהגבול הסורי-טורקי את עמדות הצבא הטורקי הנמצאות בדרום טורקיה.
בעוד שדמשק שותקת ואיננה מוציא מילה אחת על הקרבות, אמרו מקורות צבאיים טורקיים ביום ו', כי מספר הרוגים הכורדים בקרבות הגיע ל-185, וכי הסורים הצליחו לתפוס למעלה מ-400 לוחמים כורדיים, אשר חלקם הגדול יוסגר בקרוב לטורקיה. אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי, מספר ההרוגים הכורדים הוא הרבה יותר גדול, וכנראה מדובר בלמעלה מ-300 הרוגים, ובלמעלה מ-1000 פצועים כורדיים.
2. במקביל חסמו כוחות צבא סוריים גדולים את גבול סוריה-עיראק, במטרה למנוע לוחמים כורדים סוריים מלברוח לעיראק, או, מה-PKK לשלוח תגבורות בלוחמים ובנשק לערים הכורדיות הנצורות בסוריה.
3. פעולה סורית דומה ננקטה לאורך גבול סוריה-לבנון, וזאת כדי למנוע מלוחמים כורדים לברוח מאזורי הקרבות ללבנון. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי באזור זה פועלים הסורים ביחד עם כוחות חיזבאללה, כאשר עליהם מוטל לתפוס בדרכים ובערים הלבנוניות השונות, כולל ביירות, את הכורדים הנמלטים מאזורי הקרבות בסוריה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי קרב כזה התחולל ביום ג 13.7, בשכונת אל-נעבא'ע Al-Naba’a (לשעבר תל אזעתר Tel Azaatar), בדרום ביירות. הקרבות התחולל במשך כל הלילה עד יום ד' 14.7 בבוקר, ונהרגו בהם מספר לוחמים כורדיים, אחד מהם בשם אל חא'ג ריאד בן 37 Al Haj Reid‏, זוהה, על ידי תושבי השכונה כמי שהגיע באחרונה לביירות מסוריה.
בפגישה עם עיתונאים טורקיים בדמשק השבוע, אשר תוכנה התפרסם בטורקיה בשבת 17 ביולי, ביטל אסד את חשיבות הפעולה הצבאית הסורית, והעמיד פנים כאילו הוא אינו יודע דבר על היקפה. אסד ענה בתגובה לשאלה שהוצגה לו על ידי עיתונאי טורקי: 'אינני עוקב אחר הפרטים הקשורים בפעולה זו'. 'הנושא הוא לא תפיסתם של 10 או מאה טרוריסטים'. 'מה שחשוב הוא העיקרון'. 'שיתוף הפעולה שלנו עם טורקיה בתחום הביטחון איננו חדש, וקיים בינינו תיאום כבר שנים רבות'. (תיקדבקה: דברים אלה אינם נכונים ושיתוף הפעולה הביטחוני הטורקי-סורי, החל רק באוקטובר 2009, אבל בישראל התעלמו מכך והמשיכו לטעון כי 'הכל בסדר' ביחסים הצבאיים שבין שתי המדינות.) אסד המשיך ואמר: 'אנו מתערבים רק כאשר ישנם סימנים להתקפת טרור, או לחדירה', (של לוחמי PKK) זה עומד במרכז שיתוף הפעולה (הטורקי-סורי).
ציטוט המקור: I’m not following the details concerning this operation. The issue is not about capturing 10 or 100 terrorists. What matters is the principle. Our cooperation with Turkey in the security field is not new; we have coordinated for many years. Intervening when there are preparations for a terrorist attack or for infiltration is a dimension of this cooperation
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכל אחד מ-3 המבצעים הסוריים הצבאיים האלה, משתתפים מלטים טורקיים מתוצרת ישראל, המספקים מידע מודיעני לסורים ולחיזבאללה, על היערכות הכוחות הכורדיים בערים הכורדיות בסוריה, ועל תנועות הכורדים המנסים לחצות את גבולות סוריה עם עיראק ועם לבנון.
Copyright 2000-2010 DEBKAfile. All Rights Reserved

אין תגובות: