סה"כ צפיות בדף

יום רביעי, 10 באוגוסט 2011

המערב עוקב בדאגה: נושאת המטוסים הסינית הפליגה

נושאת המטוסים הסינית הראשונה יצאה אתמול (שלישי) למסע ההפלגה הראשון שלה מהמעגן בעיר דאלאן שבצפון-מזרח המדינה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית "שינואה". על פי הדיווח, שיפוץ נושאת המטוסים הסובייטית עמד בזמנים המתוכננים ומדובר כעת בהפלגת מבחן כחלק מהליך שיפוצים רחב יותר שלא צפוי לארוך עוד זמן רב.

בחודש שעבר הסינים הסכימו להתייחס לפרויקט והמעיטו בערך היכולות המבצעיות של נושאת המטוסים המשופצת. לטענתם, כלי השיט ישמש למטרות אימונים ומחקר בלבד.
הפרויקט הנוכחי התווסף לרשימת פרויקטים של הצבא הסיני המעוררים דאגה בעולם המערבי. הדאגה מוקדשת בעיקר לקצב ההתפתחות והשדרוג של יכולות מבצעיות שעלולות לסייע לסין במאבקי השליטה על שטחים הסמוכים לגבולותיה, בעיקר בנסיונות ההשתלטות על מחצבי הגז בחלק הדרומי של הים הסיני.


נושאת המטוסים במעגן בדאלאן. תצלום: אי-פי

הסינים סירבו לספק פרטים נוספים על נושאת המטוסים אך על פי הדיווחים בתקשורת, שיפוץ נושאת המטוסים באורך 300 המטרים ארך כמה שנים. הסובייטים הפסיקו את הליך בנייתה של הספינה שנקראה בעבר "ורייאג" בעקבות התפרקותה של ברית המועצות ב-1991. ב-1998 קנו הסינים את הספינה ללא חימוש, מנוע, מערכת חשמל ומדחס.http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1237751.html

אין תגובות: